بهترین فیلم‌های دریایی

دریا چیز دیگری است و دیدن دریا در فیلم‌ها چیزی دیگر.

 

بی‌کرانگی اقیانوس‌های بزرگ، احساس وهم‌انگیزِ تنهایی و کوچکی ما در مقابل وسعت بی‌پایان با افقی سبز آبی که هماره دور از دسترس است و از رسیدن بیزار.

روی پردهٔ سینما، اقیانوس یک قلمرو شکست‌ناپذیر است که از وحشت و هیجان لبریز است.

 

کارل گوستاو یونگ اقیانوس و دریا را استعاره‌ای برای بخش نیمه‌هوشیار ذهن ما می‌داند، فضایی وسیع و رازآلود پر از رازها و تمایلات پنهانی. دریا نشان‌گر ناشناخته‌ای بزرگ و آشوبی همیشگی است. غلبه یافتن بر وسعت دریا چیزی است که انسان‌ها از زمانی که تکنولوژی ساختن کشتی‌ها را بدست آورد برای رسیدن به آن تقلا می‌کنند. تقابل میان انسان و طبیعت یکی از موضوعات همیشگی فیلم‌هاست.

اقیانوس هم سطح و ساحلش زیباست، هم اعماق و موجودات خیال‌انگیزش از همه نظر برای ساختن فیلم جذاب به نظر می‌رسد. چشم‌انداز تمام‌نشدنی از موج‌هایی که پی‌در‌پی می‌رسند، پس‌زمینه‌ای دیدنی برای به تصویر کشیدن تمایلات ناخودآگاه آدمی است.

 

در این پست به معرفی بیش از ۳۰ فیلم با موضوع دریا و اقیانوس می‌پردازم. در این لیست فیلم‌هایی با چشم اندازهای زیبا از دریا، ساحل و اقیانوس وجود دارد، در حالی که فیلم‌هایی از خشم و قدرت دریا و موجودات آن. فیلم‌های سینمایی کلاسیک تا علمی‌تخیلی، فیلم‌های از ژانر وحشت، انیمیشن و فیلم‌های مستند با مناظری زیبا و بی‌نظیر از موج‌سواری و دنیای زیر آب.

 

حتی نام این فیلم‌ها موجی از حس آبی و رهایی با خود دارد. 

 

۱. (The Abyss (1989

در پی برخورد زیردریایی هسته‌ای مونتانا با یک شیء ناشناخته در قعر اقیانوس، گروهی از متخصصان از جمله یک زن و شوهر که مدتی است رابطه‌شان به سردی گراییده، به تحقیق و کاوش دربارهٔ این پدیده می‌پردازند. لینزی فکر می‌کند یک نیروی هوشمند غیرزمینی در قعر دریا حضور دارد.

 

 

 

۲. (The Big Blue (1988

دو قهرمان غواصی به نام‌های «ژاک مایول» (بار) و «انتسو مولیناری» (رنو) که از کودکی با یک دیگر رقابت داشته‌اند، هنوز در پی اثبات برتری و کسب عنوان جهانی هستند.

 

 

۳. (۲۰۱۵) In The Heart Of The Sea

این فیلم بر اساس رمان «موبی‌دیک» اثر «هرمان ملویل» ساخته شده است.

داستان فیلم که بر اساس اتفاقی واقعی در سال ۱۸۲۰ می‌باشد، دربارهٔ یک کشتی صید نهنگ است که به طور ناگهانی با یک نهنگ بزرگ مواجه می‌شود و در نتیجه تمام خدمهٔ کشتی به مدت ۹۰ روز در دریا سرگردان می‌شوند. جایی هزاران مایل دورتر از خانه‌هایشان، تلاش آن‌ها برای زنده ماندن آغاز می‌شود.

 

۴. (The Beach (2000

یک مرد ناخوش نقشهٔ یک جزیره خاص را به جوانی به نام «ریچارد» (دی کاپریو) می‌دهد و بعد خودکشی می‌کند. ریچارد نیز همراه با یک زن و شوهر فرانسوی برای پیدا کردن جزیره به راه می‌افتند. 

۵. (Titanic (1997

در جریان سفر با کشتی تایتانیک، «رز» (وینسلت)، دختری از خانواده ثروتمند که برای ازدواجی اجباری رهسپار امریکاست، اقدام به خودکشی می‌کند. اما «جک» (دی کاپریو)، مسافری فقیر از قسمت درجهٔ سه کشتی، او را نجات می‌دهد. این دو به یکدیگر دل می‌بندند. کمی بعد، تایتانیک به یک کوه یخ شناور بر خورد می‌کند و رفته‌رفته غرق می‌شود.

 

۶. (۲۰۱۵) The Wave

داستان فیلم در مورد ریزش کوه آکنست نروژ می‌باشد که باعث به وجود آمدن یک سونامی وحشتناک می‌شود. فیلم حول محور یک زمین‌شناس و خانواده‌اش می‌گردد که وسط این سونامی گیر افتاده‌اند.

 

۷. (Adrift (2018

فیلم سرگردان که بر اساس رویدادهای واقعی ساخته شده است داستان زوجی را روایت می‌کند که عاشق ماجراجویی هستند و همیشه سعی بر این دارند که به سفرهای زیادی بروند تا همه جا را ببینند و چیزهای جدیدی را کشف کنند. در ادامه هنگامی که آن‌ها در یکی از سفرهای دریایی خود در حال اکتشاف هستند با یکی از سنگین‌ترین و قوی‌ترین طوفان‌های تاریخ روبرو می‌شوند.

 

۸. (Twenty thousand leagues under sea (1954

این فیلم بر اساس داستان «بیست‌هزار فرسنگ زیر دریا» اثر ژول ورن ساخته شده است.

قایقی فرستاده شده تا اتفاقات اسرارآمیز در دریا را بررسی کند، و در این بین با یک زیر دریایی پیشرفته بنام «ناتیلوس» مواجه می‌شود که توسط «کاپیتان نیمو» هدایت می‌شود.

 

۹. (Shutter Island (2010

سال ۱۹۵۴ تدی دنیلز، یک مارشال امریکایی، برای تحقیق در مورد ناپدید شدن یکی از بیماران بیمارستان روانی اشکلیف به جزیره شاتر می‌رود. تدی با تحقیقات زیرکانه و مهارتش، خیلی زود سر نخی از معما بدست می‌اورد.

 

۱۰. (The Perfect Wave (2014

داستان فیلم «موج تمام عیار» به ۴ قصه کلیدی تبدیل می‌شود جایی که یک مرد جوان عاشق موج سواری است، جایی که یک مادر به شدت عاشق فرزندش است، جایی که مردی جوان برای اولین بار طعم عشق را در زندگی اش می‌چشد و …

 

 

۱۱. (۲۰۱۲) Life of PI

«ردی» جوان که از یک فاجعه در دریا نجات پیدا کرده است به یک سفر پرماجرا و حماسی کشیده می‌شود. وی در حالی که در دریا آواره است، با یک بازماندهٔ دیگر ارتباط برقرار می‌کند و این بازمانده کسی نیست جز یک ببر بنگال ترسناک!

 

 

۱۲. (Cast Away (2000

این فیلم در مورد یک مأمور پُست شرکت فدرال اکسپرس است که بر اثر سقوط هواپیمایش در یک جزیره‌ٔ دور افتاده، به تنهایی زندگی می‌کند.

 

۱۳. (The Wolf’s Call (2019

«تماس گرگ» فیلمی اکشن و مهیج محصول سال ۲۰۱۹ به کارگردانی آبل لنزک می‌باشد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است، در آینده‌ای نزدیک یک زیردریایی فرانسوی خود را در وضعیت بحرانی و بسیار خطرناکی می‌بیند که باعث می‌شود خدمه‌ٔ زیردریایی برای نجات جان خود تلاش کنند.

 

۱۴. (The Life Aquatic With Steve Zissou  (۲۰۰۴

اقیانوس‌شناس مشهوری به نام «استیو زیسو» که قسم خورده انتقام کشته شدن همکارش را از یک کوسه‌ٔ افسانه‌ای بگیرد، به همراه همسر طلاق‌گرفته‌اش، یک خبرنگار، و مردی که ادعا می‌کند پسرش است عازم این سفر می‌شود.

 

 

۱۵. (Master And Commander: The Far Side Of The World  (۲۰۰۳

«ناخدا و فرمانده آخر دنیا»، فیلمی ماجراجویی به کارگردانی پیتر ویر و با بازی راسل کرو است. سال ۱۸۰۵. اروپا به اشغال نیروهای «ناپلئون» درآمده و فقط نیروی دریایی بریتانیاست که مانع از پیروزی کامل او است. در آب های امریکای جنوبی «ناخدا جک ابری» (کرو)، فرمانده «اچ. ام. اس. سورپرایز» دستور گرفته کشتی نظامی فرانسوی «اشرون» را که منطقه را زیر نظر دارد تسخیر یا غرق کند.

 

 

۱۶. (Sphere (1998

گروهی از دانشمندان به عمق سیصد متری آب‌ها می‌روند و در پایگاه تحقیقات زیست محیطی، اقامتگاهی برپا می‌کنند و پس از پوشیدن لباس‌های مخصوص وارد یک سفینه می‌شوند و در آن جا شواهدی می‌یابند دال بر این که این سفینهٔ امریکایی مربوط به آینده است.

 

 

۱۷. (Open water (2003

داستان این فیلم برگرفته از واقعیت است، دو غواص بد شانس که قایق آن‌ها شکسته و غرق شده به دام کوسه‌ها افتاده‌اند و و یک نبرد سهمگین یا مرگ راه نجات آن‌هاست.

 

 

۱۸. (Jaws (1975

«آرواره‌ها» فیلمی آمریکایی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ است. این فیلم در سال ۱۹۷۵ منتشر شد. داستان فیلم در مورد حمله‌ٔ یک کوسه‌ٔ سفید به انسان‌ها است و تلاش‌های یک افسر پلیس برای حفاظت از مردم را به تصویر کشیده است. فیلم آرواره‌ها بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است. پیتر بنچلی نویسنده‌ی رمان آرواره‌ها است.

 

 

۱۹. (The Meg (2108

گروهی از دانشمندان در “درازگودال ماریانا” گونه‌های جدیدی کشف می‌کنند که بوسیله پرده حرارتی سولفید هیدروژن پوشیده شده‌اند. در بین این موجودات، گونه‌ای از یک کوسه غول پیکر به نام مگالودون وجود دارد، موجودی که سال‌ها تصور می‌شد منقرض شده‌است. جوناس تیلور (جیسون استاتهام) کاپیتان نیروی دریایی برای کمک به ایستگاه تحقیقاتی فراخوانده می‌شود، اما خیلی زود هیولا فرار می‌کند و در مسیرش همه چیز را نابود می‌کند.

 

 

۲۰. (Deep Rising (1998

وقتی گروهی سارق بی‌رحم به مجلل‌ترین کشتی دنیا حمله می‌کنند، متوجه می‌شوند مسافران به شکل اسرارآمیزی ناپدید شده‌اند. اما آن‌ها تنها نبوده و چیزی وحشتناک، نیرویی مرگبار از اعماق تاریک اقیانوس در کنار آن‌هاست.

 

 

۲۱. (The Shallows (2016

نانسی که یک موج سوار است در فاصله‌ی تقریباً ۱۸۳ متری از سطح ساحل، مورد حمله‌ٔ یک کوسه سفید و غول پیکر قرار می‌گیرد.

 

 

۲۲. (۱۹۹۹) Deep Blue Sea

دکتر سوزان مکلیستر  (باروز) با مطالعه و انجام آزمایش‌هایی در مورد کوسه‌ها، در پی باززایی بافت‌های مغز آدمی است. او با تغییر و اصلاح DNA کوسه‌ها، آن ها را به درجهٔ هوشمندی انسان‌ها نزدیک‌تر کرده است. «مکلیستر» و گروهش سرگرم کار روی یک کوسهٔ اصلاح شده هستند که حیوان به هوش می‌آید. کوسه به محققان حمله می‌کند.

 

 

۲۳. (WaterWorld (1995

زمانی در آینده با آب شدن یخ‌های قطبی در اثر یک فاجعهٔ زیست محیطی و اثرات گل‌خانه‌ای، همهٔ خشکی‌ها به زیر آب رفته‌اند و زندگی نابود شده است. معدود بازماندگان خودشان را با زندگی آبی وفق داده‌اند و در ایستگاه‌هایی روی آب زندگی می‌کنند. از جملهٔ آنان، «مارینر» (کاستنر) است که روی قایقی عجیب زندگی می‌کند و هنوز برخی آثار تمدن گذشته را با خود دارد.

 

۲۴. (Soul Surfer (2011

ماجرای واقعی از حمله کوسه به یک نوجوان موج‌سوار به نام بتنی همیلتون، که در جریان آن دست خود را از دست داد و بعد از آن زندگی اش دچار تغییری بزرگ شد.

 

 

۲۵. ( Moana (2016

دریا در این انیمیشن خودش یک کاراکتر است که به زیبایی به تصویر کشیده شده است. دریا در این داستان دعوت‌کننده و تقریبا دوستانه است.

رئیس یک قبیله سفر به خارج از جزیره‌ای که در آن ساکن هستند را ممنوع کرده است اما دخترش تصمیم می‌گیرد دل به دریا بزند تا بتواند وضعیت زندگی قبیله‌شان را نجات دهد. او در اقیانوس آرام با مرد قدرتمندی بنام «دمیگا» آشنا می‌شود که همراه هم با قایق بادبانی یک ماجراجویی بزرگی را آغاز می‌کنند.

 

 

۲۶. (Finding Nemo (2003

 این انیمیشن درباره یک ماهی به نام نمو است. او و پدرش در یک جای ساکت و بی‌خطر در اعماق دریا در حال گذران عمر هستند. همسر مارلین پدر نمو ، فوت کرده و مارلین به دقت از نمو مواظبت می‌کند. ناگهان طی اتفاقی نمو گم می‌شود و پدرش در جستجوی نمو همه جا را می‌گردد.

 

 

۲۷. (Step into Liquid (2003

در این مستند، موج سواران و نقاط مخفی سراسر جهان به عموم معرفی می شوند…

 

۲۸. (View from a Blue Moon (2015

این فیلم که یکی از باکیفیت‌ترین اثرهای ساخته شده پیرامون ورزش موج‌سواری می باشد، پویاترین موج‌سوار دنیا جان فلورانس و دوستان نزدیکش را دنبال می‌کند که برای گشت‌وگذار و موج‌سواری به اقصی نقاط دنیا سفر می‌کنند.

 

 

۲۹. (۲۰۱۸) Momentum Generation

داستان مستند مربوط به گروهی از موج‌سوارهای حرفه‌ای است که جریان زندگی آن‌ها از جوانی تا به زمان حال با تمام دشواری‌ها و سختی‌هایی که در این ورزش متحمل شده‌اند را به تصویر می‌کشد.

 

 

۳۰. (Oceans (2009

مستند «اقیانوس‌ها» محصول بسیاز زیبا و جذابی از Disneynature است که به دنیای شگفت‌انگیر و زیبای زیر آب اختصاص یافته و با روایت Pierce Brosnan ارائه شده است. با این فیلم همراه شوید تا موجوداتی را ببینید که تا کنون از وجود آن‌ها بی‌خبر بوده‌اید موجوداتی حیرت‌انگیز و شگفت‌آور.

 

 

۳۱. (The Blue Planet (2001

مستند «سیارهٔ آبی» یکی از بهترین مستندهای ساخته شده با موضوع حیات وحش دریاها می‌باشد که  ساخت آن حدود ۵ سال زمان برده و در بیش از ۲۰۰ نقطهٔ جهان فیلم‌برداری شده است که در نوع خود یک رکورد به حساب می‌آید. این مجموعه‌ٔ ۸ قسمتی، نمایانگر حیوانات اعجاب‌انگیز درعمق دریاها و اقیانوس‌ها می‌باشد که یقینا پیشتر از این بسیاری از آن‌ها را نه در فیلمی دیده‌اید و نه هرگز نامی از آن‌ها شنیده‌اید. در این مستند تمامی حیوانات دریایی اعم از مرجان‌ها یا ماهی‌های کوچک تا وال‌های عظیم و همچنین ماهی‌های درنده و یا رنگی که همچون لامپ‌هایی رنگارنگ در اعماق تاریکی اقیانوس‌ها می‌درخشند را خواهید دید.

 

 

 

اگر فیلم دیگری می‌شناسید که در آن دریا به زیبایی نقش ایفا می‌کند، خوشحال می‌شوم معرفی کنید.

 

 

 

۱۳+

25 دیدگاه برای “بهترین فیلم‌های دریایی

 1. سلام یک فیلمی هست که متاسفانه اسمش خاطرم نیست ولی خیلی فیلم جذابیه داستانش درموردیک صانحه دریایی هست که فقط یک دختراشرافزاده باپسری فقیر نجات پیدامیکنن که امواج اونهارو به یک جزیره خالی ازسکنه هدایت میکنه وبقیه داستان ……اگراسم فیلم رومیدونین ممنون میشم که بهم اطلاع بدید.سپاس

  ۴+
  1. سلام
   متاسفانه چنین فیلمی را به خاطر ندارم.
   اگر دوستی این فیلم را می‌شناسد لطفا همین جا معرفی کند.

   ۰
 2. فیلمی در مورد موج سواری بود و موجی بزرگ به نام ال نینو که پسری می خواست روی آن موج سواری کند و بعد از آن در جوانی می مرد می خواستم ببینم کسی اسمشو نمی دونه ؟

  ۰
 3. طاهره بانو…
  اصلا قصد ناسپاسی ندارم…اما نقد من اینه که…به استثنای فیلم‌های مرتبط با کتاب و نویسندگی…معرفی فیلم‌های دریایی هیچ جایی توی سایتی که کار ادبی صرف میکنه نداره….ازون گذشته خلاصه فیلم تقریبا کل داستان رو فراگرفته و لو میده…دیگه کسی رغبت نمیکنه بره فیلمو ببینه…

  ۱+
  1. این وبلاگ برای من مجله‌ای است از آن‌چه که می‌بینم و یاد می‌گیرم، گاهی هم از چیزهایی که دوست دارم می‌نویسم.
   دریا از اول به این خانه تعلق داشته و دارد. تا جایی که بنده خودم را بیشتر دریا نویس می‌دانم تا ادبی‌نویس.
   در معرفی فیلم‌ها هم به سیاق معمول و مألوف عمل شده.
   ممنون که دیدگاه خود را مطرح می‌کنید.

   ۲+
  1. ممنونم از مشارکت شما
   پونیو رو واقعا دوست داشتم و از هر لحظه‌اش لذت بردم و از خلاقیت میازاکی (نویسنده و کارگردانش) شگفت‌زده شدم.
   برای دیدن فیلم‌های دیگه هم بی‌قرارم.

   ۰
 4. فیلم “۴۷ متر زیر آب” هم عالیه حرف نداره،دوستانیکه دنبال فیلمای هینجان انگیز با کمی چاشنیه ترس از جانب کوسه هاهستن پیشنهاد میکنم این فیلمو ببینن👌✔

  ۳+
 5. سلام واقعا ممنون فیلم های خوبی رو معرفی کردید
  من چند وقتی هستش که دنبال یک فیلم میگردم که خیلی وقت پیش دیده بودم ولی اسمش یادم نمیاد اگر از دوستان کسی هست که فیلمو میشناسه ممنون میشم که اسمشو بگه….فیلم در مورد چند نفری بود که با قایق تفریحی برای تعطیلات میرن ولی وسط دریا وقتی میخوان بپرن تو اب اخرین نفری که میاد تو اب یادش میره پله رو پایین بیاره و ادامه فیلم در مورد وقایعی هستش که حین تلاش برای برگشت به قایق سرشون میاد و تلاششون برای زنده موندن تو اب

  ۵+
 6. سلام خیلی وقت پیش ی فیلم دیدم درباه با گروهی از شنا گرها بود، که مسابقه میدادن ،مسابقه اینطوری بود که بدون اکسیژن و وسایل قواصی میرفتن داخل عمق زیاد و نقش اصلی که بهترین تو مسابقه بود ،با رقیبش کم کم دوست مشن ولی بعد دوستش میمیره و قبل مرگ میگه که جسد منو به دریا برگردون .
  اگه کسی دیدی حتما اسمش رو بگه

  ۱+
 7. باسلام من دنبال یه فیلم ک موضوع راجب ی زن شوهر پولدار بود ک مرده هم کچل بود بعد تو دریا کشتی شون قرق میشه میرن تو جزیره به همراه یه خدمه کشتی بعد زن شوهره میره ب سمت اون پسره بعد شوهر زنه خدمه رو میکشه
  ممنون میشم اسم فیلمه رو بهم بگید

  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *